Obchody dnia wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada na całym świecie. Święto to wpisało się już na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń międzynarodowych i od kilku lat ten właśnie dzień stanowi dobry moment na zasygnalizowanie i przypomnienie społeczeństwu o problemach wcześniaków. 1 na 10 dzieci jest przedwcześnie urodzone.  

Z tej właśnie okazji postanowiliśmy zorganizować Obchody Dnia Wcześniaka, które odbędą się w dniach 14-18 listopada. Działając w trosce o dobro rodziców wcześniaków i wychodząc im z pomocą, stworzyliśmy wydarzenie, które ma na celu nie tylko podniesienie świadomości o przedwczesnych porodach, ale także ma być realną pomocą dla opiekunów małych bohaterów, którzy na co dzień zmagają się z różnymi trudnościami. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Obchodów Dnia Wcześniaka jest bezpłatny.

Wydarzenia, w ramach Obchodów Dnia Wcześniaka, mają na celu przypomnieć społeczeństwu, że opiekun dziecka przedwcześnie urodzonego, często skupiony na leczeniu swojego dziecka, też jest ważny i ma prawo do godnego życia. Symbolicznie w tym dniu pylon mostu Trasy Uniwersyteckiej zostanie podświetlony w kolorze fioletowym. Kolor fioletowy jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, ponieważ kolor ten jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. 

Przez 5 dni zorganizowane zostaną bezpłatne wydarzenia o tematyce bliskiej każdej rodzinie, która zetknęła się z problemem wcześniactwa.

14 listopada

godz. 10:00– Nauka chustonoszenia wcześniaków
godz. 16:30
– Zbawienny wpływ karmienia mlekiem kobiecym wcześniaka oraz bankowanie mleka kobiecego

Obchody Dnia Wcześniaka rozpoczynamy warsztatami z chustonoszenia w siedzibie firmy Chustynka.pl Justyny Chmiel.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Małyssak  zainteresowani rodzice będą mogli dowiedzieć się podczas wykładu wszystkiego na temat karmienia piersią. Przedstawicielka Stowarzyszenia, lek wet. Katarzyna Łubiech, obali mity oraz przedstawi fakty o mleku i bezpiecznym rodzicielstwie. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak wygląda żywienie wcześniaka i podyskutować na temat problemów z laktacją. Kierownik Regionalnego Banku Mleka, dr n. med. Elena Sienkiewicz-Darol  zapozna rodziców z istotnymi informacjami o bankowaniu mleka kobiecego w naszym regionie.

15 listopada

godz. 15:20 – spotkanie z neonatologiem lek. med. Arletą Zajączkowską-Sadlok
godz. 16:30 – spotkanie z fizjoterapeutą
dr. Agnieszką Strączyńską
godz. 17:30 – spotkanie z psychologiem
dr. Magdaleną Miotk-Mrozowską

Bardzo ważnym i istotnym aspektem podczas tegorocznych Obchodów Dnia Wcześniaka będą spotkania rodziców ze specjalistami, takimi jak lek. med. Arleta Zajączkowska-Sadlok (neonatolog), dr Agnieszka Strączyńska (fizjoterapeuta), czy dr Magdalena Miotk–Mrozowska (psycholog). Podczas rozmów nie zabraknie trudnych pytań, które często rodzice wcześniaków zadają sobie na co dzień. Specjaliści pomogą, służąc swoją fachową radą i doświadczeniem w swojej dziedzinie.

16 listopada

godz. 13:15 – Zajęcia na basenie dla wcześniaków
godz. 15:15 – Masaż Shantala- warsztaty dla wcześniaków i Rodziców (I grupa)
godz. 17:00 – Masaż Shantala- warsztaty dla wcześniaków i Rodziców (II grupa)

Podczas obchodów Dnia Wcześniaka będzie można uczestniczyć w zajęciach na basenie prowadzonych przez szkołę Power Slim. 

W tym dniu dodatkowo na rodziców wcześniaków czekać będzie możliwość nauki masażu Shantala pod czujnym okiem fizjoterapeutki Izabelli Kuberskiej.

17 listopada

godz. 10:00 – Opieka nad wcześniakiem czyli co rodzice powinni wiedzieć?
godz. 16:30 – Rodzicu jesteś ważny!

Piątek rozpoczniemy spotkaniem z fizjoterapeutą Joanna Sebastian, która podzieli się wiedzą na temat opieki nad wcześniakiem.

Po południu odbędzie się pilotażowe spotkanie pod nazwą Grupa wsparcia dla rodziców wcześniaków, podczas którego rodzice będą mogli wymienić się doświadczeniami i otrzymać wsparcie. Spotkania Grupy wsparcia będą odbywać się cyklicznie raz w miesiącu. 

18 listopada

godz. 9:30 – Bal Wcześniaka

Serdecznie zapraszamy wszystkie Wcześniaki z rodzicami do wspólnej zabawy. Profesjonalni animatorzy zaopiekują się najmłodszymi i w ciekawy sposób wypełnią dzieciom przedpołudnie. Rodzice w tym czasie znajdą chwilę wytchnienia przy kawie. Bal Wcześniaka odbędzie się w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park do godz. 12:30.

Uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne; ilość miejsc jest ograniczona
Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz krótkiej ankiety
Większość wydarzeń będzie się odbywać w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5
Na Bal Wcześniaka zapraszamy do Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park przy ul. Fordońskiej 246

Nasi partnerzy

Fotorelacja

REGULAMIN WYDARZENIA OBCHODY DNIA WCZEŚNIAKA

 1. Uczestnictwo rodziców/ opiekunów w warsztatach jest dobrowolne i bezpłatne, a udział w nich oznacza akceptację poniższego regulaminu.
 2. Rodzice/ opiekunowie wyrażają zgodę na udział swojego dziecka w wydarzeniu organizowanym w ramach Obchodów Dnia Wcześniaka. Całkowita odpowiedzialność za dziecko w trakcie wydarzenia spoczywa na prawnych opiekunach dziecka.
 3. W wydarzeniu może wziąć udział rodzic/opiekun dziecka tzw. Wcześniaka, rodziny dzieci z niepełnosprawnościami i problemami okołoporodowymi.
 4. Wydarzenie organizowane jest na terenie Bydgoszczy w dniach 14-18 listopada wg harmonogramu znajdującego się na stronie www.kolorserca.pl
 5. Wydarzenie będzie się składać z warsztatów, zajęć dla rodziców/ opiekunów, prelekcji, wykładów oraz balu wcześniaka.
 6. Rodzice/ opiekunowie są świadomi potencjalnych ryzyk związanych z uczestnictwem dziecka w wydarzeniu i zwalniają Fundację Kolor Serca od jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne szkody lub kontuzje, jakie mogą wyniknąć podczas wydarzenia.
 7. Rodzice/ opiekunowie zobowiązani są do zachowania właściwego nadzoru oraz całkowitej opieki nad swoim dzieckiem podczas trwania wydarzenia. W przypadku potrzeby, rodzice są odpowiedzialni za przekazywanie informacji i wskazówek prowadzącemu wydarzenie, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort dziecka.
 8. Uczestnictwo rodziców/opiekunów w wydarzeniu jest obowiązkowe. Rodzice/ opiekunowie są zobowiązani po wypełnieniu formularza wziąć udział w wydarzeniu i podlegają wszystkim zapisom regulaminu.
 9. Wszyscy uczestnicy wydarzenia, zarówno dzieci, jak i rodzice, zobowiązani są do szanowania innych uczestników oraz prowadzącego. Nieakceptowalne jest zachowanie agresywne, obraźliwe lub nieodpowiednie. Obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz udział osób nietrzeźwych w wydarzeniu jest zakazany.
 10. Rodzice/ opiekunowie zobowiązani są do wcześniejszej rejestracji na wybrane wydarzenie za pośrednictwem formularza znajdującego się na www.kolorserca.pl z uwzględnieniem dostępnej ilości miejsc.
 11. Liczba miejsc na organizowane wydarzenia jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
 12. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w regulaminie w dowolnym momencie. Aktualna wersja regulaminu będzie dostępna na stronie internetowej organizatora.
 13. W przypadku pytań, wątpliwości lub zgłoszenia jakichkolwiek problemów, rodzice/ opiekunowie mogą kontaktować się z organizatorem mailowo: fundacja@kolorserca.pl
 14. Regulamin ten obowiązuje podczas udziału rodziców/ opiekunów w wydarzeniu podczas Obchodów Dnia Wcześniaka. Rodzice/ opiekunowie zobowiązują się przestrzegać go w całości.
 15. Zaakceptowanie regulaminu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego postanowienia z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i szacunku wobec innych uczestników.