Petycja na rzecz zmian w opiece laktacyjnej w Polsce

Kochani Rodzice,

bardzo prosimy o głos poparcia pod petycją, którą złożyła zaprzyjaźniona organizacja pozarządowa.

Stowarzyszenie Małyssak przeprowadziło monitoring stanu opieki laktacyjnej w Polsce za lata 2018-2022. Na jego podstawie powstał Raport.

Karmienie mlekiem kobiecym jest ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich dzieci a szczególnie tych przedwcześnie urodzonych. Sytuacja, w której się znajdują po porodzie nie sprzyja bezproblemowemu karmieniu piersią z uwagi na wiele pojawiających się trudności. Nie zwalnia to z obowiązku personelu medycznego do dołożenia wszelkich starań, aby wcześniaki mogły otrzymywać najlepszy dla nich pokarm – mleko mamy lub w drugiej kolejności, mleko dawczyń, które zalecane jest przez Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Z obserwacji zawartych w Raporcie wynika, że tylko 8,5% dzieci przedwcześnie urodzonych otrzymało w szpitalu mleko z Banku Mleka Kobiecego. Ważną kwestią jest także zajęcie się mamą wcześniaka i pomaganie jej w prawidłowym odciąganiu pokarmu dla dziecka. Często taka pomoc ze strony personelu szpitalnego niestety nie nadchodzi. Przeprowadzony Raport wskazuje, że dzieci przedwcześnie urodzone są grupą, wśród których dokarmianie mieszanką mlekozastępczą ma miejsce szczególnie często.

Wyniki monitoringu uwidoczniły również wiele innych problemów z jakimi boryka się opieka laktacyjna w Polsce. W związku z potrzebą zmiany tej sytuacji wniesiona została petycja do Ministry Zdrowia z postulatami, których celem jest poprawa aktualnego stanu

Prosimy o poparcie dla petycji. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy poprawić sytuację wielu kobiet oraz dzieci, które zbyt często pozbawiane są możliwości bycia karmionymi mlekiem własnej mamy, z powodu problemów, których można uniknąć.

Dla zmian w opiece laktacyjnej w Polsce 👉 oddaj głos poparcia dla petycji i ➡udostępnij⬅️ ją!

https://malyssak.pl/petycja-2023-2024/#podpis

Więcej informacji i losy petycji:

https://malyssak.pl/petycja-2023-2024

Z prośbą o poparcie petycji zwracamy się również do Fundacji, które wspierają wcześniaki i ich rodziny.

Koalicja dla wcześniaka
Fundacja MatkoweLove
FUNDACJA WCZEŚNIAK RODZICE-RODZICOM
Razem dla wcześniaków
Za Wcześnie – idea stworzona z myślą o Wcześniakach oraz ich rodzicach.
Wcześniaki
Ośmiorniczki dla wcześniaków
„CALINECZKI” GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW WCZEŚNIAKA
Mali Wojownicy
Fundacja Przed Czasem

Podobne wpisy