Rozszerzenie profilaktyki zaskarżeń #rsv czy aby na pewno?
Organizacje pozarządowe, które troszczą się o Wcześniaki zjednoczyły się współtworząc Razem dla wcześniaków. Prężnie walczyły o rozszerzenie profilaktyki zakażeń #rsv.
Według Ministerstwa Zdrowia: „Profilaktyka to zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrywanie oraz takie postępowanie w razie choroby, które pomoże złagodzić jej przebieg.”
Czy nadal możemy nazwać to rozszerzonym programem profilaktycznym zakażeń #rsv jeśli grupa docelowa zostaje zawężona o część dzieci, które w 1 sezonie były uczestnikami programu a w 2 sezonie już nie? Programy profilaktyczne z zasady mają mieć pozytywne działanie i powinny w swym zamyśle rozszerzać działanie a nie je zawężać. Czy wcześniaki rodzą się „zdrowsze”, że pozwolono sobie odebrać szczepienia zagrożonym dzieciom, które zostały w zeszłym sezonie zakwalifikowane do programu a w tym roku cudownie uzdrowione? Absolutnie nie ! Problem tkwi w definicji słowa „dysplazja”….
Pewna część rodziców na forach i grupach wsparcia dla wcześniaków informuje, że w nowym sezonie odmówiono im szczepienia.
Zauważmy, że wcześniejsze zasady kwalifikacji ograniczały znacznie grupę docelową wcześniaków, które mogły skorzystać z Synagis. Organizacje pozarządowe związane z tematem wcześniactwa stoją murem za Wcześniakami i walczą o rozszerzenie tych kwalifikacji. Wszyscy liczymy na pomoc Rzecznik Praw Pacjenta w tej sprawie.